کد خبر: ۷۸۷
گزارش شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال 2015 نشان می‌دهد که اسرائیل، سلاح‌های Galil ACE را در اختیار شبه‌نظامیان مورد حمایت دولت سودان جنوبی قرار داده است.
تعداد بازدید: ۸۴
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۴ - 12 August 2017

نقش اسرائیل در جنایت علیه بشریت در سودان جنوبیدولت اسرائیل معتقد است فروش تسلیحات به دولت سودان جنوبی، درست پیش از آغاز یک جنگ خطرناک داخلی در این کشور، نقض قانون نبوده است و جنایت جنگی محسوب نمی‌شود.

اوایل سال جاری، یک گروه 54 نفره اسرائیلی به رهبری ایتای مک (وکیل) شکایتی را علیه مقامات اسرائیلی در دادگاه عالی مطرح کردند و خواهان رسیدگی کیفری به فروش تسلیحات به سودان شدند. مک معتقد است صادرات امنیتی اسرائیل به سودان به‌منزله شراکت در جرائم جنگی یا جرائم علیه بشریت است.

اوایل هفته جاری، دولت اسرائیل پاسخ داد که "هیچ مدرکی دال بر تأیید ادعای شکایت‌کنندگان وجود ندارد و این شکایت باید از دستور کار خارج شود."

بنا بر گزارش‌ها، راخل متار، رئیس شاخه جنایی دادستانی دولت نیز ادعاهای این گروه را به دلیل نبود مدرک مردود دانست.

با وجود رد این ادعاها از سوی مقامات اسرائیلی، گزارش شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال 2015 نشان می‌دهد که اسرائیل، سلاح‌های Galil ACE را در اختیار شبه‌نظامیان مورد حمایت دولت سودان جنوبی قرار داده است.

جنگ داخلی خونین سودان به شهادت گروه‌های حقوق بشری و اسناد سازمان ملل متحد، منجر به قتل‌عام غیر نظامیان، تجاوز و شکنجه شد.

گفتنی است در سال 2015، موشه یعلون، وزیر دفاع سابق اسرائیل از پاسخ به ادعای نقش اسرائیل در تأمین سلاح این شبه‌نظامیان، امتناع کرد. فروش تسلیحات اسرائیل به خریداران خارجی، محرمانه و معاف از انتشار در گزارش سالانه صادرات و واردات اداره مرکزی آمار است.

هاکریا2040

نام:
ایمیل:
* نظر: