نتایج پژوهش های مرکز تحقیقات پیو (Pew Research Center) نشان می دهد که مسلمانان در آمریکا با تبعیض های گسترده روبه رو بوده، به ترامپ اعتماد نداشته و معتقدند که آمریکایی ها دیگر اسلام را بخشی از جامعه خود نمی دانند.
تعداد بازدید: ۸۶
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۲ - 26 July 2017


به دنبال تصویب منع مسافرتی اتباع ۶ کشور مسلمان به آمریکا بر تنش های موجود در رابطه ترامپ با جامعه مسلمانان این کشور، افزوده است. ۷۴ درصد از مسلمان آمریکایی رفتار ترامپ در قبال جامعه خود را ‘خصمانه’ ارزیابی کرده و در حدود ۶۵ درصد از این گروه به شیوه اداره کشور به دست وی، انتقاد دارند. این درحالی است که این گروه در زمان اوباما از حامیان ریاست جمهوری در آمریکا بودند و از روند اداره کشور رضایت داشتند.
بر اساس نتایج منتشر شده توسط این مؤسسه، ترامپ برای مسلمانان آمریکایی تنها ‘خشم’ و ‘نگرانی’‌ به ارمغان آورده است.
نتایج این پژوهش نشان می دهد، این نخستین بار نیست که مسلمانان آمریکایی از یک رئیس جمهور برخاسته از حزب جمهوریخواه اظهار بی اعتمادی و نارضایتی می کنند، آنان در زمان جرج بوش نیز از منتقدان دولت بودند.
‘پیو’ تصریح کرد: نیمی از مسلمانان در آمریکا معتقدند که در سال های اخیر مسلمان بودن در آمریکا شرایط سختی را برای این جامعه دینی ایجاد کرده است و اوضاع روز به روز دشوارتر می شود.
۴۸ درصد مسلمانان آمریکایی از سال گذشته تاکنون، دستکم یکبار قربانی تبعیض دینی شده و ۱۸ درصد از این افراد با دیوارنویسی های ضد اسلامی در محله خود روبه رو شده اند.
این بررسی ها همچنین نشان می دهد که زنان مسلمان به مراتب بیشتر از مردان از جایگاه اسلام در جامعه امروز آمریکا نگرانند.
بر اساس گزارش منتشر شده توسط مؤسسه «پیو»درباره توجه مسلمانان در آمریکا به مقوله افراط گرایی و خشونت اجتماعی، این جامعه نیز به مانند گروه های دیگر و چه بسا بیشتر، از افراط گرایی های دینی نگران بوده و برای اغلب این افراد دلایل سیاسی، دینی و سیاسی توجیه خوبی برای اعمال خشونت علیه شهروندان نیستند.
این ارزیابی ها نشان می دهد: افزون بر نگرانی ها درباره افراط گرایی و مخالفت ها با اعمال خشونت علیه شهروندان، جامعه مسلمان در آمریکا همچنین به عاملان قانون در آمریکا نیز اطمینان کامل ندارند.
از هر ۱۰ مسلمان آمریکایی، ۴ نفر (۳۹ درصد) معتقدند که بیشتر مسلمانانی که در امریکا به ظن تلاش برای اقدامات تروریستی بازداشت شده اند، واقعا خرابکار بوده اند و در مقابل ۳۰ درصد جامعه آماری این افراد را بی گناه دانسته و معتقدند که عاملان قانون آنها را تنها به صرف اعتقادات دینیشان به زندان انداخته اند.
به نوشته تارنمای «پیو»، جمعیت مسلمانان در آمریکا متنوع بوده و روبه رشد است و این جامعه که بخش عمده آن را مهاجرانی از اقصی نقاط دنیا و فرزندان آنها تشکیل می دهند از جمعیت غالب آمریکا جوان تر و پویا تر است.


شفقنا
نام:
ایمیل:
* نظر: