کد خبر: ۱۷۰۰
نخستین موزه مسلمانان در اوگاندا در منطقه «کیتنده» واقع در جاده «انتبه» این کشور افتتاح شد.
تعداد بازدید: ۴۶۸
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۰ - 10 January 2018
http://www.ikna.ir/files/fa/news/1396/10/20/757242_679.jpg
به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در اوگاندا، بنا به گفته شیخ جوادی امبوگو، مؤسس و مدیر موزه اسلامی اوگاندا، ایجاد این موزه کمک خواهد کرد تا از ارائه نادرست میراث اسلامی در جامعه جلوگیری شود.

وی اظهار کرد: ما به دنبال حفظ میراث اسلامی هستیم. اگرچه دین اسلام در سال ۱۸۴۴ در اوگاندا معرفی شد، اما پیش از این محلی برای دستیابی مردم به اطلاعات مربوط به اسلام در کشور اوگاندا وجود نداشته است.

شیخ امبوگو تأکید کرد که وی در سال ۲۰۱۲ پس از حضور در برنامه ای که واقعیاتی در زمینه ی معرفی نادرست اسلام در اوگاندا بیان می کرد، تصمیم به ساختن موزه اسلامی گرفته است.

این عالم مسلمان ادامه داد: هدف ما خارج‌کردن و یافتن کتب خطی و دست نوشته‌های قدیمی و آثار کهن اسلامی است و ما از این طریق مردم را قادر می‌سازیم تا با دسترسی به این منابع و میراث ارزشمند، بتوانند حقیقت دین اسلام را متوجه شوند.

کتابخانه
موزه اسلامی اوگاندا، کتابخانه‌ای دارد که عکس‌های فراوانی شامل دست نوشته‌ها و کتب خطی را به معرض نمایش گذاشته است و قدمت بعضی از این آثار به آغاز دوران اسلامی در اوگاندا یعنی سال ۱۸۴۴ برمی‌گردد.


این موزه، دارای بخشی با عنوان حج است که شامل اسامی اولین حجاج اوگاندایی به همراه عکس‌هایشان است. اطلاعات موجود در این بخش نشان می‌دهد که بالاترین تعداد حاجیان در سال ۱۹۷۷ مربوط به کشور اوگاندا بوده است. بالغ بر ۴۴۵۰ حاجی اوگاندایی در آن سال عازم حج شده‌اند.


در کتابخانه موزه، سالن بین‌المللی مشاهیر وجود دارد که مربوط به تاریخچه اوگاندایی‌هاست که در سطح بین‌المللی مطرح شده‌اند. همچنین سالن مشاهیر و بزرگان مسلمانان در کتابخانه قرار دارد و مربوط به مسلمانانی است که برای اسلام در عرصه‌های مختلف خدمت کرده‌اند.

به علاوه بخش مستقلی از تصاویر کتابخانه مربوط به دیگر افراد برجسته اوگاندایی است؛ از جمله کسانی که در راه استقلال اوگاندا تلاش کرده‌اند، مسلمانانی که مدرک دکتری دریافت کرده‌اند، چهره‌های ورزشی و مسلمانان پیشگام در اوگاندا.


عمار واحد، سرپرست موزه اسلامی که به همراه شیخ امبوگو در تلاش برای آماد‌ه‌سازی موزه برای استقبال از مردم و بازدیدکنندگان است، اعلام کرد: من بابت این ابتکار تشکر می‌کنم چرا که مردم فراوانی علاقمند به دانستن میراث و تاریخچه خودشان هستند و همچنین ضروری است که این میراث و آثار اسلامی برای نسل آینده حفظ و ثبت و ضبط شود.

اتحاد مردم و دولت
وی اظهار کرد که باید بین مردم و دولت در حفاظت و نگهداری از این میراث همکاری و اتحاد وجود داشته باشد و همچنین این موزه اسلامی می‌تواند به پیشرفت صنعت گردشگری در اوگاندا کمک کند.


شیخ امبوگو افزود که آنها قصد دارند یک موزه مجازی برای موبایل نیز ایجاد کنند تا مردم و توریست‌ها از سایر مناطق نیز به این موزه دسترسی داشته باشند. وی همچنین از کسانی که اطلاعات اسلامی دارند خواست تا در این زمینه، آنان را در موزه اسلامی اوگاندا یاری رسانند.


عبدالنور اناس کالیسا یکی از علمای اسلامی اوگاندا، از شیخ امبوگو و همکارانش خواست که همه آثار مربوط به میراث اسلامی در اوگاندا را به درستی و بدون توجه به تفاوت‌های فرق اسلامی جمع‌آوری کنند. وی همچنین پیشنهاد دیجیتالی‌کردن این موزه اسلامی را به ایشان داد تا از این طریق مردم به صورت آنلاین قادر به دسترسی و بازدید موزه باشند.


ابراهیم لوبگا، مدیر دبیرستان کامپالا نیز اظهار کرد که افتتاح این موزه، به موقع اتفاق افتاده است چرا که در حال حاضر مردم، بر مبنای باورهای خودشان از اسلام صحبت می‌کنند و نه براساس واقعیات که این موضوع باعث تحریف اطلاعات در این زمینه می‌شود/.

نام:
ایمیل:
* نظر: