کد خبر: ۱۶۶۴
تارنمای بلومبرگ نوشت: نشست روز جمعه شورای امنیت درباره وقایع اخیر ایران که به درخواست آمریکا تشکیل شده بود، به جلسه دفاع از برجام تبدیل گشت.
تعداد بازدید: ۲۱۴
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۵ - 07 January 2018
http://img8.irna.ir/1396/13961017/82787765/n82787765-72095708.jpg
تارنمای بلومبرگ در گزارشی نوشت: نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل خواستار تشکیل نشست اضطراری شورای امنیت در روز جمعه درباره وقایع اخیر ایران شد، اما این جلسه آنگونه که او برنامه ریزی کرده بود، پیش نرفت.
نمایندگان بسیاری از کشورها از جمله فرانسه و انگلیس که متحد آمریکا هستند، در این نشست از فرصت پیش آمده برای دفاع از برجام و تاکید بر تعهد کشورشان به این توافق هسته ای استفاده کردند.
به نوشته این تارنما، نماینده انگلیس در سازمان ملل با تاکید بر تعهد کشورش بر برجام گفت: ما از همه کشورهای عضو می خواهیم بر تعهداتشان پایبند باشند. ایران موفق و باثبات برای همه سودمند است.
نماینده فرانسه لغو برجام را شکستی برای جامعه جهانی توصیف کرد و افزود: این توافق یکی از پایه های ثبات در خاورمیانه است.
همچنین نماینده چین که وقایع اخیر ایران را مسائل داخلی مربوط به این کشور دانست، گفت: اگر هیلی خواستار طرح چنین موضوعی در شورای امنیت است، باید این منطق همیشه دنبال شود.
نماینده چین افزود: در این صورت، شورای امنیت باید درباره اعتراضات مربوط به تبعیض نژادی در فرگوسن و میسوری آمریکا در سال 2014 و همچنین جنبش اشغال وال استریت در این کشور در سال 2011 نیز برگزار می شد.
نماینده سوئد در جمع بندی اظهارات نمایندگان 15 عضو شورای امنیت، با تاکید بر اینکه مساله برجام که توافقی هسته ای است، باید از دیگر مسائل جدا شود، گفت: این توافق برای تضمین جنبه صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران است.
به گزارش ایرنا، نماینده فدراسیون روسیه در سازمان ملل متحد هم اظهار کرد: ما بار دیگر امروز دیدیم که چگونه آمریکا از شورای امنیت سوء استفاده می کند و نقش آن را به چالش می کشد.‏ هدف از جلسه امروز نه حمایت از مردم ایران بلکه بر هم زدن برجام است. ‏
نام:
ایمیل:
* نظر: