نمایشنامه «آشکار شده» نوشته یک زن مسلمان انگلیسی ـ پاکستانی، به روایت تأثیر تصویرگری منفی از زنان مسلمان پس از حادثه یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ می‌پردازد.
تعداد بازدید: ۴۳۳
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۲ - 06 January 2018
http://www.ikna.ir/files/fa/news/1396/10/16/752751_485.jpg
به نقل از روزنامه بوستون گلوب؛ این نمایشنامه اولین بار در آوریل ۲۰۰۹ در سالن تئاتر شهر «بروین» ایالت ایلینوی آمریکا به روی صحنه رفت و از آن زمان با دعوت سالن‌های تئاتر، کلیساها، مساجد و کنیسه‌ها در سراسر آمریکا و کانادا به نمایش در آمده است.

روهینا مالک، نویسنده و مجری این تئاتر، در گفت‌وگو با بوستون گلوب تأکید کرد: در شرایطی که امروز در آن زندگی می‌کنیم به ندرت راجع به مسلمانان عادی می‌شنویم.

وی افزود: ما مرتباً در حال دیدن تصاویر منفی و کلیشه‌ای از مسلمانان در رسانه‌ها هستیم. هر فیلم و سریالی که نگاه می‌کنیم اگر شخصیت مسلمان داشته باشد، عمدتاً شخصیت نرمالی نیست. معمولاً یا تروریست، یا آدم بد و یا تبه‌کار است و قصد دارد چیزی را منفجر کند.

این هنرمند، نمایشنامه نویس و بازیگر تئاتر مسلمان که حالا در شیکاگو ساکن است، پس از تجربه شخصی خود از حملات ناشی از نفرت علیه مسلمانان پس از حادثه یازده سپتامبر، اقدام به نوشتن این نمایشنامه کرد تا این گفتمان ناشی از نفرت را مورد انتقاد قرار دهد.

این نمایشنامه در سال ۲۰۰۸ نوشته شد و راوی داستان‌های محبت، فرهنگ و بردباری از نگاه زنان مسلمان است. در این نمایشنامه ۵ زن مسلمان ساکن آمریکا و انگلیس به روایت تغییر زندگی خود پس از حادثه یازده سپتامبر می‌پردازند.

مالک می‌گوید: یک بار پس از اجرای این نمایش در سالن تئاتری در حومه شیکاگو، مرد جوانی که اهل اوهایو بود به همراه یک گروه جوان به تئاتر آمدند. بعد از دیدن این نمایش، مرد جوان در حالی که گریه می‌کرد به سراغم آمد و گفت که من از مسلمانان متنفر بودم. فکر می‌کردم حجاب می‌پوشند تا ۱۱ سپتامبر را جشن بگیرند. خیلی نادان بودم، متاسفم.

وی با تأکید بر اینکه نباید ساکت نشست و باید در حد توان تلاش کرد، افزود: این لحظه برای من و ادامه کارم بسیار تأثیرگذار بود/.

نام:
ایمیل:
* نظر: