کد خبر: ۱۶۳۸
ای بی سی نیوز در مطلبی به اشتیاق دشمنان منطقه‌ای ایران به تداوم ناآرامی‌ها در این کشور پرداخت.
تعداد بازدید: ۱۸۰
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۸ - 04 January 2018
http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1396/10/14/7346651_364.jpg
ای بی سی نیوز در مطلبی نوشت: اسرائیل و عربستان، دشمنان منطقه ای ایران، با اشتیاق فراوان به دنبال مشاهده نشانه هایی از ضعف و آسیب پذیری نظام و تغییر حکومت در این کشور هستند. آنها امیدوارند ناآرامی و اغتشاش در ایران همچنان تداوم یابد. با این حال، آنها در چگونگی واکنش نشان دادن به این ناآرامی ها دو رویکرد متفاوت از یکدیگر اتخاذ کرده اند.

مقامات سعودی تاکنون هیچ اظهارنظر رسمی در خصوص ناآرامی های اخیر ایران اعلام نکردند؛ اما در مقابل، اسرائیل با رویکرد تهاجمی تری حمایت خود از اغتشاشات و ناآرامی های اخیر ایران را اعلام کرد. نتانیاهو در یک پیام ویدئویی ضمن حمایت از آشوبگران آنها را افرادی "شجاع" خواند که به دنبال تضعیف حکومت ایران هستند.

آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به اظهارات مداخله جویانه نتانیاهو واکنش نشان دادند. در واقع کشورهایی نظیر آمریکا، عربستان و اسرائیل که با مداخله در امور داخلی ایران از ناآرامی های اخیر در این کشور حمایت کردند، از دیرباز با نظام حکومتی ایران مشکل داشتند و مشتاق ایجاد تغییرات اساسی در این نظام هستند.

اسرائیل و عربستان، ایران را تهدیدی بزرگ برای منطقه خاورمیانه قلمداد می کنند و از پیشرفت برنامه های موشکی این کشور واهمه دارند. سعودی ها تمام تلاش خود را برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه به کار بسته اند. با این حال نمی توان نفوذ گسترده ایران در کشورهایی نظیر عراق، سوریه و یمن را نادیده گرفت. اسرائیل نیز از نفوذ ایران در منطقه بیم دارد و نگران حمایت های این کشور از حزب الله و حماس است. به همین دلیل آنها مشتاق تداوم ناآرامی ها در ایران هستند.

عربستان هنوز حمایت رسمی خود از ناآرامی های اخیر ایران را اعلام نکرده است. شاید یکی از دلایل آن بدنامی عربستان در ایران و نفرت مردم این کشور از آل سعود است.

مردم ایران هیچ علاقه ای به حکومت متعصب آل سعود ندارند و حمایت رسمی عربستان از ناآرامی های اخیر ایران درستی اظهارات رهبر انقلاب درخصوص مداخله جویی عربستان در امور ایران را بیش از پیش آشکار خواهد کرد. در حال حاضر امید عربستان به هدایت جریان از سوی دولت ترامپ است تا با  تحریم های بیشتر علیه ایران فشارها بر تهران را تشدید کند. با این حال رسانه های سعودی در حمایت از ناآرامی های اخیر ایران سنگ تمام گذاشتند. روزنامه «الریاض» با حمایت از ناآرامی ها در ایران ادعا کرد مردم این کشور خواستار تغییر حکومت هستند.

شعارهای ضدآمریکایی، ضداسرائیلی و ضد آل سعود همواره پای ثابت تظاهرات مردم ایران بوده است. با این حال، نتانیاهو ضمن دشمنی با ایران تلاش می کند خود را دوست مردم این کشور معرفی کند. وی در تازه ترین پیام ویدئویی خود خطاب به مردم ایران ادعا کرد: «اسرائیل و مردم ایران دوستان یکدیگرند!»

سخنگوی نتانیاهو مدعی شد این ویدئو از سوی بسیاری از ایرانی ها مشاهده شده است. با این حال «مئیر جاودانفر»، روزنامه نگار اسرائیلی  اعلام کرد این ویدئو هیچ تاثیری بر مردم ایران نداشته است و در واقع آنها به سخنان نتانیاهو هیچ اهمیتی نمی دهند.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: