کد خبر: ۱۶۳۶
تشدید موج جنایت های رژیم سعودی با حمایت های آمریکا در یمن طی روزهای گذشته دلیل آشکاری بر عصبانیت مقامات ریاض از شکست سیاست‌های ازپیش برنامه ریزی‌شده آن‌ها در جنگ یمن است
تعداد بازدید: ۴۶۷
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۱ - 04 January 2018
رامین حسین آبادیان: مدتی است که جنایت های رژیم سعودی علیه مردم بی دفاع و بی گناه یمن تشدید شده است. جنگنده های سعودی در یکی از آخرین جنایت های خود علیه ملت یمن منطقه ای در استان الحدیده را بمباران کردند که به دنبال آن بیش از ۳۰ غیرنظامی به شهادت رسیدند. این درحالی است که پیشتر در استان صنعاء نیز ۲۵ غیرنظامی در حملات سعودی ها به شهادت رسیدند. پیش از حملات صنعاء و الحدیده هم یکی از بزرگترین جنایت های رژیم متجاوز سعودی در استان تعز رقم خورد؛ جایی که جنگنده های این رژیم بیش از ۱۰۰ غیرنظامی را به خاک و خون کشیده و شهید و زخمی کردند.
تشدید حملات متجاوزانه و ددمنشانه سعودی ها به منازل مسکونی و زیر ساخت های یمن در وهله اول نشانگر شکست فجیع آنها در تحقق اهداف ازپیش تعیین شده‌شان در جنگ یمن است. سعودیها در ابتدای تجاوز نظامی خود به یمن گمان می کردند که می تواند ظرف مدت زمانی کوتاه مناطق استراتژیک یمن را تحت کنترل خود درآورده و نیروهای مقاومت این کشور و در رأس آنها أنصارالله را ریشه کن کنند. با این حال دیری نپایید که تیرهای سعودیها یکی پس از دیگری در یمن به سنگ خوردند و مقامات ریاض موفق نشدند به اهداف خود در این کشور جامه عمل پوشانده و به توهمات زاییده ذهنشان رنگ واقعیت بخشند. امروز نه مناطق استراتژیک یمن تحت کنترل سعودیها قرار دارد و نه نیروهای انصارالله ریشه کن شدند؛ این بدان معناست که مقامات ریاض پیروزی محسوسی در یمن کسب نکرده اند.

طبیعی است در چنین شرایطی که عربستان سعودی از عدم تحقق خواسته ها و نقشه های شوم خود در یمن رنج می بَرد، جنایت‌هایش علیه مردم بی دفاع و بی گناه را تشدید کند تا بدین سان به زعم خود آنها را وادار به عقب نشینی از مواضع‌شان کند. مقامات ریاض در طول قریب به سه سال گذشته این واقعیت را به اثبات رساندند که در ارتکاب جنایت های قرون وسطایی علیه مردم یمن ید طولایی دارند و هیچ ابایی ندارند که در برابر دیدگان جامعه جهانی بدترین فجایع را علیه مردم یمن خلق کنند. برهمین اساس، اگر امروز سلسله جنایت های مختلف عربستان سعودی و ائتلاف تحت سرکردگی آن در یمن بیش از پیش تشدید شده، علت اصلی آن به ناکامی خاندان سعودی در تحقق اهدافشان در این کشور باز می گردد.

سلسله جنایت های رژیم سعودی علیه مردم یمن درحالی ادامه دارد که عمق فجایعی که این روزها در این کشور خلق می شود،حتی فریاد سازمان ملل را نیز به آسمان بُرده است. درهمین ارتباط،«جیمی مک‌گولدریک» مسئول هماهنگ‌ کننده سازمان ملل در یمن، با صدور بیانیه ‌ای اعلام کرد که طی روزهای گذشته حملات هوایی ائتلاف عربستان موجب کشته شدن شمار کثیری از غیرنظامیان شده است. وی همچنین ادامه داد: «تنها نتیجه این جنگِ عبث، تخریب یمن و رنج بی‌اندازه مردم آن بوده است».

سخنان اخیر این مقام سازمان ملل به مذاق دولت فراری مستعفی یمن خوش نیامد. یک منبع آگاه در وزارت خارجه دولت مستعفی یمن اعلام کرده است: «بیانیه اخیر مک گولدریک در خصوص یمن شبهاتی درباره اهداف او در این کشور ایجاد کرده است». دولت مستعفی یمن این مسئول سازمان ملل را هم به جانبداری از انصار الله متهم کرده و مدعی شده است که انصار الله دست به جنایت های متعددی در یمن زده که  مک گولدریک از پرداختن به آنها خودداری می کند. درهر صورت، آنچه که واضح به نظر می رسد، این است که حجم گسترده فجایع انسانی که سعودیها و ائتلاف تحت سرکردگی آنها در یمن می آفرینند، امروز دیگر حتی جایی برای تداوم سکوت مقامات سازمان ملل که پیشتر با دلارهای نفتی ریاض صورت می گرفت، باقی نگذاشته است.

امروز دیگر هیچکس در این مسأله شکی ندارد که جنگ یمن حاصل ماجراجویی های «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی است. این جنگ هم اکنون نیز تحت هدایت این شاهزاده جوان و مغرور سعودی ادامه می یابد. ناپختگی بن سلمانِ جوان و مغرور در ورود به جنگ خانمان‌سوز یمن تا به امروز نتیجه ای جز انزوا در عرصه منطقه ای و بین المللی را برای سعودیها به ارمغان نیاورده است. این در حالی است که بن سلمان بسیار امیدوار بود تا در آستانه تکیه زدن بر اریکه قدرت در عربستان، با پیروزی میدانی در جنگ یمن، برای خود دستاوردهای گسترده ای را رقم زده و به واسطه آن، ریاض را در عرصه سیاست خارجی به عنوان یک قدرت منطقه ای معرفی کند.

درهمین راستا، رسانه غربی «میدل ایست آی» می نویسد: سیاست های منطقه‌ای عربستان سعودی یک شکست کامل بوده است و تا حد زیادی این کشور را در انزوا قرار داده است. جدا از سهمی که ولیعهد عربستان در فاجعه انسانی یمن داشته است، نمایش بی‌احترامی به حاکمیت سعودی در سراسر منطقه قابل مشاهده است».

البته سعودی ها خود به خوبی می دانند که در جنگ یمن متحمل شکست سنگینی شده اند. درست به همین دلیل است که پیشتر به راه اندازی یک توطئه داخلی در یمن با استفاده از مُهره خود یعنی علی عبدالله صالح، متوسل شدند؛ توطئه ای که البته با مرگ علی عبدالله صالح سرانجام با شکست سختی مواجه شد. اکنون خاندان سعودی با بحران بزرگ خلأ جایگاه علی عبدالله صالح مواجه هستند. احمد، فرزند صالح نیز حاضر به پذیرش مسئولیت پدرش نشد. با وجود اصرارهای مکرر اماراتی ها و سعودیها، وی در نهایت دست رد بر سینه آنها زده و اعلا کرد قصد ندارد رهبری سیاسی و نظامی کنگره ملی در یمن را عهده دارد شود؛ مسأله ای که شوک بزرگی به ائتلاف متجاوز سعودی وارد کرد.

مقامات سعودی برای یافتن جایگزین صالح همچنان از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند. در همین ارتباط  روزنامه «عکاظ» عربستان، مدعی شده است که حزب کنگره مردمی یمن که ریاست آن را «علی عبدالله صالح» برعهده داشته است قصد دارد «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی یمن را به عنوان رئیس جدید خود معرفی کند. این روزنامه سعودی به نقل از منابع آگاه در حزب کنگره مردمی یمن ادعا کرده است که «سلطان البرکانی» معاون دبیرکل حزب کنگره مردمی یمن و برخی رهبران این حزب در راستای اجرای نتایج نشست عمومی این حزب که در سال ۲۰۰۸ برگزار شده بود، تصمیم دارد عبدربه منصور هادی را به عنوان رئیس جدید این حزب معرفی کند.

این منابع به روزنامه سعودی عکاظ گفته اند که رهبران حزب کنگره مردمی یمن می خواهند ضمن حمایت از دولت مستعفی یمن با ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان برای یورش به یمن همدست شوند و موجی از اعتراضات داخلی را در شهرهایی که تحت کنترل انصار الله است به راه بیاندازند.

در این میان، نباید از حمایت های جامعه جهانی از عربستان سعودی در ارتکاب جنایت هایش علیه مردم بی دفاع و بی گناه یمن گذشت. اگر سعودی ها در حملات ددمنشانه خود به یمن تحت چتر حمایتیِ جامعه جهانی قرار نداشتند، بدون شک امروز چنین فجایع جانسوزی که قلب هر آزاده ای در هر نقطه از جهان را به درد می آوَرَد، علیه مردم یمن اتفاق نمی افتاد. با وجود هشدارهای مکرّر سازمان عفو بین المللی مبنی بر لزوم توقف حمایت های تسلیحاتی بین المللی از عربستان سعودی برای توقف جنگ یمن، همچنان شاهد تداوم این حمایت ها به ویژه از سوی آمریکایی ها هستیم.

ایالات متحده آمریکا همچنان مقادیر زیادی از تسلیحات پیشرفته خود را برای تداوم کشتار یمن به عربستان سعودی می فروشد. با تمامی این‌ها، آنچه که واضح به نظر می رسد، این است که عربستان سعودی تاکنون موفق به تحقق هیچیک از اهدافش در یمن نشده است و این، همان چیزی است که مقامات ریاض را به شدت عصبانی ساخته و موجب اتخاذ تصمیمات عجولانه و متهوّرانه توسط آنها شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: