مدیر عامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های مردمی، فرهنگی قرآن و عترت استان اصفهان گفت: بودجه فعالیت‌های قرآنی پراکنده است و به صورت کارشناسی شده پخش نمی‌شود، لذا موسسات قرآنی موجود باید براساس کارکردشان مشمول بودجه قرآنی شوند.
تعداد بازدید: ۲۱۲
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۷ - 01 January 2018
سید محمدجعفرپروانیان، مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های مردمی، فرهنگی قرآن و عترت استان اصفهان در گفت‌وگویی از اصفهان، اظهار کرد: وظیفه این اتحادیه، ایجاد وحدت و انسجام‌بخشی میان دستگاه حاکمیتی با مجموعه‌های قرآنی و موسسات و اساتید قرآنی در استان است.
وی افزود: متاسفانه قبلا به علت فقدان یک مجموعه مدیریتی واحد درحیطه فعالیت‌های قرآنی، موسسات قرآنی مجزا و رها بودند و غالبا موازی‌کاری صورت می‌گرفت، اما ‌اکنون سه مجموعه سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قالب یک تشکیلات و تفاهم‌نامه‌، بنا را بر برابری و وحدت رویه در انجام فعالیت‌های قرآنی گذاشته‌اند.
پروانیان تصریح کرد: بودجه فعالیت‌های قرآنی پراکنده است و به صورت کارشناسی شده نیز پخش نمی‌شود، لذا موسسات قرآنی موجود باید براساس کارکردشان مشمول بودجه قرآنی شوند، موسسه‌ای که ظاهرا به یک تابلو اکتفا کرده و هیچ‌گونه فعالیت مفیدی ندارد، مسلما با موسسه‌ای که در عرصه فرهنگ قرآنی فعال است، نباید بودجه یکسان دریافت کند.
وی افزود: درحال حاضر نزدیک به ۵۰۰ موسسه قرآن و عترت و خانه‌های قرآنی روستایی در سطح استان اصفهان مشغول به فعالیت هستند، گفت: باید با همکاری سازمان تبلیغات و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، نبوغ قرآنی را در بین جوانان روستایی کشف و گسترش دهیم. تقسیمات فعالیت‌های قرآنی نیز باید عادلانه وکارشناسی شده باشد، به عنوان مثال در روستاهای اطراف اصفهان با عدم امکانات قرآنی مواجه هستیم و یا در قسمت‌های شمالی استان اصفهان، موسسات قرآنی فراوانی وجود دارد، اما در جنوب اصفهان تعداد موسسات و جلسات قرآنی بسیار اندک و یا اصلا وجود ندارد.
مدیرعامل اتحادیه موسسات و تشکل‌های قرآنی با اشاره به کاهش نیمی از سهم بودجه‌ فعالیت‌های قرآنی، گفت: این اتحادیه درصدد است تا با هم‌اندیشی و همکاری اصحاب قرآنی و با هدف تعمیم فرهنگ قرآنی درجهت کاستن از میزان مهجوریت قرآن، بودجه فعالیت‌های قرآنی که به ۴۰درصد رسیده را در جهت احقاق حقوق مردم استیفاءکند و با تمام قوا به فعالیت‌های قرآنی بپردازد. مسلما با هم‌افزایی و قرار گرفتن همه تفکرات در کنار هم شاهد روند روبه رشد در عرصه فعالیت‌های قرآنی خواهیم بود.
پروانیان با اشاره به اینکه شبکه‌های اجتماعی هم تهدید و در عین‌حال یک فرصت هستند، افزود: با استفاده از این شبکه‌ها می‌توان جاذبه‌های قرآنی ایجاد کرد و از شکل سنتی تبلیغات قرآنی خارج شد.
وی با اشاره به این حدیث نبوی « ذَا التَبَسَت عَلَيكُمُ الفِتَنُ كَقِطَعِ اللَّيلِ المُظلِمِ فعَلَيكُم بِالقُرآنِ؛ فَإنَّهُ شافِعٌ مُشفَّعٌ وَماحِلٌ مُصَدَّقٌ؛. هرگاه فتنه‌ها و آشوب‌ها چون پاره‌هاى شبِ تار، شما را فراگرفت، به قرآن روى آوريد؛ زيرا قرآن، شفيعى است كه شفاعتش پذيرفته و گفته‌اش مورد تصديق است»، گفت: تمسک به قرآن، ناجی و نجات دهنده است، لذا بیگانگی مسئولین با فرهنگ قرآنی، ثمره خوبی به دنبال نخواهد داشت. طبق فرموده مقام معظم رهبری به واسطه افسران جنگ نرم که منظور فرماند‌هان و مسئولان آمیخته با فرهنگ قرآنی هستند، می‌توان به دنبال توسعه فرهنگ قرآنی در شهرها و روستاها بود./ایکنا
نام:
ایمیل:
* نظر: