کد خبر: ۱۵۲۷
ناکامی آمریکا برای یارکشی در شورای امنیت سازمان ملل علیه توافق هسته ای نشانگر آن است که بازیگران تاثیرگذار جهان، سیاست های زیاده خواهانه کاخ سفید را بر نمی تابند و از اهداف مغرضانه واشنگتن در قبال ایران و برجام آگاهی دارند.
تعداد بازدید: ۲۴۵
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۵ - 24 December 2017

در روزهای گذشته دست کم چند مورد از موضع گیری های جهانی را در سازمان ملل علیه سیاست های «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا شاهد بودیم. آمریکایی که پس از جنگ جهانی دوم از بانیان اصلی تشکیل سازمان ملل بود و در دهه های گذشته از این سازمان برای فشار بر بازیگران مختلف استفاده می کرد، حال خود در آن جایگاهی ندارد.
مجمع عمومی سازمان ملل در تازه ترین اقدامات خود علیه ترامپ، با آرای نمایندگان 128 کشور قطعنامه ای را علیه وی نسبت به تغییر پایتخت از تل آویو به بیت المقدس تصویب کرد. از طرف دیگر، اعضای دایم و غیر دایم شورای امنیت چند روز پیش تلاش ضد برجامی «نیکی هیلی» نماینده آمریکا را در این سازمان بی نتیجه گذاشتند.
شورای امنیت سازمان ملل به تازگی با تشکیل جلسه ای به بررسی توافق هسته‌ای و مسائل مربوط به ایران پرداخت و نماینده آمریکا بر این باور بود که از فرصت پیش آمده می تواند برای ضربه زدن به برجام سود جوید. این اتفاق اما نه تنها انجام نگرفت که به جز آمریکا، تمامی اعضای دائم و غیر دائم این شورا با تایید پایبندی ایران به تعهدات برجام، توافق هسته‌ای را مورد تائید قرار دادند.
در آغاز نشست «جفری فلتمن» معاون دبیرکل سازمان ملل با سخنان خود مبنی بر گزارشات 9 گانه آژانس در تایید پایبندی تهران به برجام، آب پاکی را روی دستان هیلی ریخت. ضمن این که فلتمن با اظهار تاسف از مواضع دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در مبهم کردن فضای آینده توافق هسته‌ای ایران، از این کشور خواست تا به تعهد هسته ای خود پایبند بماند.
مواضع «جوان ادمسون» نماینده اتحادیه اروپا در این نشست هم قابل توجه بود و نشان می داد که اتحادیه اروپا همچنان از پایبندی همه طرف ها به برجام حمایت می کند. وی عدم صدور گزارش پایبندی آمریکا به توافق هسته ای را امری داخلی در این کشور دانست که این اقدام برای آینده برجام تردید ایجاد کرده است.
همچنین در جریان این نشست افزون بر معاون دبیرکل سازمان ملل و نماینده اتحادیه اروپا، نمایندگان کشورهای آلمان، انگلیس، چین، سوئد، روسیه و فرانسه نیز با بر شمردن مزیت های حاصل از برجام، بر این توافق تاریخی و بین المللی مهر تایید زدند. در این میان دفتر نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل هم ساکت نماند و در بیانیه‌ای با بیان اینکه رویکرد غیرسازنده واشنگتن در قبال برجام در انزوا به سر می‌برد، از جامعه بین‌الملل خواست به ایالات متحده اجازه ادامه تضعیف این توافق را ندهند.

** حمله موشکی به ریاض، دستاویز برجام ستیزان
مدتی است که مقامات آمریکایی با طرح حملات موشکی انصارالله یمن به عربستان سعودی، انگشت اتهام خود را به سمت ایران نشانه رفته اند. دولت ترامپ ماموریت پیشبرد این سیاست ضد ایرانی را بیش از وزارت امور خارجه بر عهده نیکی هیلی نماینده خود در سازمان ملل گذاشته است. هیلی به دنبال تلاش برای برای مرتبط ساختن این موشک ها به جمهوری اسلامی ایران و در نهایت اعلام نقض قطعنامه 2231 از سوی تهران است .
از این رو، نیکی هیلی چند روز پیش در یک کنفرانس مطبوعاتی در پنتاگون با نمایش بقایای موشکی شلیک شده از یمن به ریاض، جمهوری اسلامی ایران را حامی تروریسم و موشک پرتاب شده را ساخت ایران اعلام کرد. هیلی بار دیگر در نشست شورای امنیت اتهامات خود را تکرار و موشک تازه پرتاب شده را نیز متعلق به ایران دانست؛ اتهامی که درک مغرضانه بودن آن و تاثیرپذیری آمریکایی ها از مقامات آل سعود دشوار نیست.
ادعاهای هیلی با هدف اجماع سازی علیه تهران در حالی مطرح و انعکاس یافته که «فرحان حق» جانشین سخنگوی دبیر کل سازمان ملل در کنفرانس خبری خود در مقر این سازمان تاکید کرد «هیچ شواهد قاطعی که نشان دهد چه کشوری سازنده موشک‌های شلیک شده از سوی حوثی‌های یمن به عربستان بوده است، وجود ندارد.
همچنین «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه، اظهارات هیلی را با سخنرانی «کالین پاول» وزیر امور خارجه پیشین آمریکا پیش از حمله به عراق مقایسه کرد و نوشت که «این نمایش و نتایج آن را قبلا در سازمان ملل دیده بودم.»
ایران به عنوان کشوری که در منطقه ای آشوب زده قرار گرفته، ساخت موشک و جنگ افزارهای دفاعی را ضروری می داند اما موشک های پدافندی و بدون قابلیت حمل کلاهک هسته ای. در حالی که قطعنامه 2231 شورای امنیت از ایران خواسته است تا از ساخت موشک های بالستیک که قابلیت حمل کلاهک های هسته ای باشند، خودداری ورزد.
دشمنی آمریکا با ایران در دولت زیاده خواه ترامپ به اوج خود رسیده و از طرف دیگر، اختلافات تهران و ریاض بیش از پیش فرصت را برای اقدامات ضد ایرانی و مداخله جویانه کاخ سفید فراهم کرده است. ترامپ به دلیل روحیه تاجرآمابانه خود به سود حاصل از اختلاف افکنی و تشدید تنش های خاورمیانه ای توجهی ویژه دارد.
رییس جمهوری آمریکا ضمن افزایش تنش با ایران، قصد جذب کشورهای عربی منطقه را به سوی خود دارد تا علاوه بر فضاسازی برای حضور خود در خاورمیانه، سیلی از سلاح های خود را در بازار این کشورها به فروش برساند. بنابراین در رویکرد تهاجمی دولت آمریکا، دشمنی با ایران با اهداف مشخص و از پیش تعیین شده تداوم خواهد یافت.
/ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: