کد خبر: ۱۵۰۸
جنبش انصارالله یمن اعلام کرد امنیت سفارت روسیه را در صورت بازگشت دیپلمات‌های این کشور به صنعا، تامین خواهد کرد.
تعداد بازدید: ۷۳۱
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۹ - 21 December 2017
 "محمد عبدالسلام" سخنگوی رسمی جنبش انصارالله در گفتگو با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، اعلام کرد که نیروهای نظامی این جنبش که سالهاست کنترل اوضاع در صنعا، پایتخت یمن را در اختیار دارند، حاضرند امنیت دیپلماتهای روسی را در صورت بازگشت آنها به این کشور، تامین کنند.

البته منابع خبری این روزنامه در وزارت خارجه روسیه یادآور شده اند که بازگشت دیپلماتهای روسی به صنعا به این بستگی خواهد داشت که چه زمان وضعیت امنیتی در یمن عادی شود.

محمد عبدالسلام که مسئولیت ریاست هیئت جنبش انصارالله در مذاکرات بین المللی را برعهده دارد، ضمن تاکید بر تامین امنیت دیپلماتهای روسی در صورت بازگشت آنها به صنعا، یادآور شد: «تعطیلی سفارت روسیه کمکی به برقراری صلح ننموده، بلکه بیشتر مواضع آمریکایی‌ها و سعودی‌ها را تقویت کرده است که محاصره شدیدی را علیه ملت یمن اعمال کرده اند. نیروهای امنیتی مستقر در صنعا و مقامات وزارت کشور یمن به خوبی از عهده انجام مسئولیت خویش در تامین امنیت نمایندگیهای دیپلماتیک خارجی بر می آیند و در آینده نیز وظایف خود را انجام خواهند داد. ما همچنین به کمک ارگانهای دولتی حاضر به رفع هر نوع نگرانی طرف روسی در رابطه با مسائل امنیتی هستیم.»

خبر تعطیلی موقت سفارت روسیه در پایتخت یمن و بازگشت دیپلماتهای روسی به این کشور در تاریخ 12 دسامبر از سوی "ماریا زاخاروا" سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام شد و علت آن نیز وخامت اوضاع امنیتی در پایتخت یمن نامیده شد.

منابع خبری «ایزوستیا» در محافل دیپلماتیک روسیه، ضمن اشاره به اینکه، تعطیلی سفارت،آخرین اقدام در صورت وخامت اوضاع در سایر کشورهاست و معمولا ابتدا تدابیری مانند خارج ساختن خانواده های دیپلماتها و کاهش پرسنل سفارت در نظر گرفته می شود، افزود: «بازگشت دیپلماتهای روسی به صنعا، به روند عادی سازی اوضاع در یمن و میزان خطرات جانی برای کارکنان سفارت که در حال حاضر بسیار بالاست،  بستگی خواهد داشت.»

"سرگئی سربروف" کارشناس ارشد مرکز تحقیقات اسلامی و عربی به این روزنامه گفته است که در حال حاضر اوضاع در یمن وخیم تر از قبل شده و پیش بینی چگونگی پیشرفت روند اوضاع سخت است، ولی این امیدواری وجود دارد که وضعیت بزودی با ثبات شود. گویای این مسئله هم اظهارات مقامات انصارالله است و هم اخبار رسانه های گروهی عرب زبان که حاکی از کاهش سطح خشونتها در منطقه است.

به گفته وی، البته روسیه با وجود تعطیلی سفارت خود، همچنان از ادامه تماسها با همه طرفین مناقشه در یمن حمایت می کند.
 
منبع: تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر: