زمستان امسال زاهدانی‌ها بیشتر از بهره مندی از گاز، با مصرف سوخت مایع باید به جنگ سرما بروند. از اینرو مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زاهدان از افزایش توزیع سوخت مایع در این منطقه خبر داده است.
تعداد بازدید: ۴۰
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۸ - 11 November 2017

 استان سیستان‌وبلوچستان تا سال 93 تنها استان کشور بود که از نعمت گاز بی بهره بود و این مساله به لحاظ اقتصادی و اجتماعی مشکلاتی را برای مردم این استان به وجود آورده بود. در سال 93 با گازرسانی به ایرانشهر، 7 هزار مشترک خانگی، یک نیروگاه و یک جایگاه CNG در استان سیستان و بلوچستان از نعمت گاز بهره‌مند شدند اما باقی استان بی بهره از نعمت گاز باقی ماند. بعد از سالها تأخیر در گازرسانی به سیستان و بلوچستان، مقرر شده بود در نیمه نخست سال 95 گاز به دومین شهر این استان یعنی شهر زاهدان برسد اما این مهم باز هم محقق نشد و به تأخیر افتاد؛ تا اینکه این امر در تاریخ دهم اسفند 95 با حضور رئیس جمهور محقق شد و روشن شدن شعله گاز در میدان گاز شهر زاهدان از تکمیل خط لوله 262 کیلومتری ایرانشهر - زاهدان حکایت داشت.

با تکمیل احداث این خط لوله و رسیدن گاز به شهر زاهدان، برنامه ریزی شده بود تا 110 هزار خانواده زاهدانی از نعمت گاز بهره مند شوند اما با توجه به پیشرفت فیزیکی ساخت خط لوله در شهر زاهدان این هدفگذاری نیز محقق نشد و در واقع گاز به شهر زاهدان رسید اما به دلیل عدم تکمیل خطوط لوله گازرسانی در شهر زاهدان، گاز به زاهدانی‌ها نرسید. از اینرو مقرر شد تا پایان سال 95 حدود 5 هزار خانواده زاهدانی از نعمت گاز طبیعی برخوردار شوند و برای برخورداری تمامی خانواده های زاهدانی، برنامه ای چهار ساله تا پایان سال 1399 مدون شد.

«محمد حسن طهرانی» مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان در این خصوص جزئیات این برنامه در سال 95 گفت: تعداد 5 هزار مشترک در سال 95، تعداد 30 هزار مشترک در سال 96، تعداد 30 هزار مشترک در سال 97، تعداد 25 هزار مشترک در سال 98 و در نهایت 20 هزار مشترک در سال 99 در سطح شهرستان زاهدان از اشتراک گاز بهره‌مند می‌شوند.

این برنامه ریزی که مبنای گازرسانی به شهر زاهدان شد، در روند اجرا با تأخیر مواجه شده است. در حالی که قرار بود در سال 96 به 30 هزار خانواده زاهدانی گازرسانی شود، روند گازرسانی ها نشان می دهد که تا پایان سال حتی نیمی از این هدفگذاری هم محقق نمی شود.

از ابتدای سال 90 تا اردیبهشت ماه سال جاری از مجموع 1350 کیلومتر شبکه توزیع گاز شهرستان زاهدان، فقط 140 کیلومتر اجرا شده بود و همین امر موجب شد تا با رسیدن گاز به زاهدان، امکان گازرسانی به زاهدانی‌ها وجود نداشته باشد. از اردیبهشت ماه تا پایان نیمه نخست سال جاری نیز 90 کیلومتر دیگر از شبکه توزیع گاز درون شهر زاهدان اجرا شده و تکمیل شبکه گازرسانی این شهر به میزان 230 کیلومتر محقق شده است. با این وجود تنها در 120 کیلومتر آن گاز تزریق شده و با نصب 3200 عملک گاز، امکان گازرسانی به 8000 مشترک از مجموع 110 هزار خانواده این شهر مهیا شده است.

با تأخیر ایجاد شده در گازرسانی این شهر، هدفگذاری گازرسانی به 30 هزار مشترک در سال جاری، به گازرسانی به 12 هزار مشترک کاهش یافته است.

«محمد حسن طهرانی» مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان با تأیید این موضوع در این خصوص گفت: "برای امسال امکان گازرسانی به 12 هزار مشترک فراهم است و از سال آینده بر این تعداد افزوده خواهد شد."

همچنان نفت سفید و گاز مایع بیشترین سهم را در سبد مصرف سوخت مردم زاهدان دارند. در عین حال، شرکت گاز این استان رایزنی ها و نامه نگاری هایی را با شرکت پخش فرآورده های نفتی آغاز کرده تا سهمیه نفت سفید و گاز مایع خانواده هایی که در مسیر لوله گذاری شده قرار دارند حذف شود تا این افراد برای برقراری انشعاب گاز همکاری کنند.

زمستان امسال زاهدانی‌ها بیشتر از بهره مندی از گاز، با مصرف سوخت مایع باید به جنگ سرما بروند. از اینرو «کورش بالادست» مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زاهدان از افزایش توزیع سوخت مایع در این منطقه خبر داد و گفت: در 7 ماه نخست امسال 181 میلیون لیتر نفت سفید به منظور ذخیره‌سازی زمستانی و مواجهه با هوای سرد میان خانوارهای منطقه زاهدان توزیع شده است.

وی افزود: به دلیل شرایط جوی در فصول سرد و مشکلات تامین و حمل فرآورده در مدت زمان کوتاه و محدودبودن ظرفیت ذخیره‌سازی منطقه، با برنامه ریزی انجام شده بخشی از سهمیه نفت سفید خانوارها جهت ذخیره‌سازی زمستانی در نیمه اول امسال توزیع شده است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زاهدان با اشاره به اجرای طرح گازرسانی سیستان و بلوچستان، گفت: در بخش‌هایی از شهر زاهدان طرح گازکشی منازل شهروندان از سوی شرکت گاز استان در حال اجراست و با توسعه گازرسانی به بخش‌های مختلف شهر علاوه بر تامین رفاه شهروندان، تعداد خانوارهای مصرف کننده نفت سفید نیز کاهش می‌یابد.

نام:
ایمیل:
* نظر: